2015.05.13_Toskański chleb bez soli_716 października obchodzimy Światowy Dzień Chleba. To idealna okazja, by uczcić ją własnoręcznie upieczonym bochenkiem, niezależnie czy dopiero początkujemy w kuchni, czy mamy już wiele godzin gotowania za sobą.

Pieczenie chleba wbrew ogólnym opiniom nie jest takie trudne, a o pomoc zawsze można zapytać osoby, które znają sprawdzone przepisy na chleb i potrafią doradzić. Można też podjąć wyzwanie i spróbować dojść do celu samemu.

Wielu domowych kucharzy zaczyna przygodę z pieczeniem, przygotowując różnego rodzaju chleby z automatu. Naszym zdaniem zwykły pszenny bochenek również może udać się za pierwszym razem, a nie potrzeba do jego upieczenia specjalnych narzędzi – wystarczą składniki, miska, ściereczka, blaszka i piekarnik :)

Osoby kładące szczególny nacisk na zdrowie muszę trochę bardziej pokombinować. Często decydują się one na chleb bezglutenowy, który w wielu wersjach przygotowywany jest z dodatkiem różnego rodzaju warzyw (ziemniaki, dynia) lub owoców (banan).

Oczywiście najbardziej typowym przykładem chlebów bezglutenowych są chleby ze specyficznych mąk. Jednym z nich jest chleb z mąki kukurydzianej, którego cechą rozpoznawczą jest charakterystyczny żółtawy kolor.

A jaki chleb można nazwać wersją „minimum”? Może to być gruziński chlebek chaczapuri, do upieczenia którego wystarczy nam patelnia. Będzie to jedna z łatwiejszych i przyjemniejszych podróży kulinarnych ;)