IMG_8893

Każdy, kto lubi pizzę i zamawia ją na mieście, powinien choć raz spróbować upiec ją w domu, przygotowując własne ciasto na pizzę.

Opcji jest naprawdę wiele – sami decydujemy o tym, jakiej grubości powinno być ciasto, czym chcemy je posmarować i jakimi dodatkami posypać. Kto lubi dać się ponieść fantazji w kuchni, ten wie, że możemy do niej dodać praktycznie wszystko (choć warto starać się nie przesadzić ;)).

Najpierw zabieramy się za przygotowanie bazy. Zazwyczaj decydujemy się na tradycyjne ciasto drożdżowe na pizzę, które można ewentualnie wzbogacić, np. dodatkiem czosnku. Eksperymentatorzy także znajdą coś dla siebie – może być to ciasto na pizzę na zakwasie. Trzeba jednak przy nim pamiętać, że przed nałożeniem sosu oraz dodatków wymaga krótkiego podpieczenia w piekarniku.

Gdy już wybierzemy naszą bazę, należy pomyśleć o dodatkach. Do posmarowania ciasta sprawdzi się nie tylko typowy sos pomidorowy, ale także inne gęste sosy lub pesto. Dodatki również mogą być różne: mięsne, warzywne, owocowe, w postaci ziół i różnego rodzaju serów.